Přeskočit na obsah

Mobilní internet na Novém Zélandu

Právě jsme se vrátili ze skoro třítýdenní cesty po Novém Zélandu. Jakožto digitální nomád jsem hned po příjezdu řešil spolehlivé připojení k internetu a zde jsou moje zkušenosti. Třeba se někomu budou hodit.

Pokrytí Zélandu mobilním internetem

Zéland je velká, hodně hornatá a málo osídlená země. Z toho plyne, že pokrytí mobilním signálem není zdaleka všude. Místní ovce zřejmě potřebu mobilního internetu nemají a těch pár lidí na venkově ne vždy operátorům stojí za snahu. Proto mezi s sebou operátoři roamují, aby dosáhli lepšího pokrytí.

Obecně severní ostrov je lépe pokrytý než jižní. Všechna města jsou pokryta LTE. Většina hlavních silnic a větších vesnic má minimálně 3G a občas na displeji zasvítilo i GPRS. No a je potřeba počítat s tím, že na řadě míst uvidíte “žádná služba”. Jak říkají místní “no internet, no email, no problem”.

Určitě bych ještě přidal, že snad všechny hotely, kempy a řada turistických míst nabízí nějakou variantu bezplatné WiFi, která je ale většinou pomalá a dostanete kupon na časově a datově omezený provoz. V řadě restaurací či kaváren se sice připojíte, ale dostanete 100 – 500MB na maximálně 2 hodiny. Pokud chcete být spolehlivě online, na WiFi rozhodně nejde spoléhat. Běžná cena placené hotelové WiFi je 10 – 20 NZD (150 – 300 Kč) za 1GB dat na max. 24 hodin.

 

 

Výběr novozélandského operátora

V zásadě nejsnazší je zvolit mezi Vodafonem, Sparkem a . Existuje ještě Skinny, ale ten mi přišel méně akční. Všichni tři nabízejí předplacené SIMkarty s datovým balíčkem a dokážete je dobít pomocí voucheru, který koupíte na každé benzínce či obchůdku s potravinami. Samotnou SIM kartu koupíte buď hned na letišti, nebo ve městě v obchodě operátora nebo třeba v turistických centrech. Obojí je velmi snadno dostupné, nejsou potřeba komplikované formality nic. Jen doporučuji si nechat přímo při nákupu kartu aktivovat a nastavit příslušné balíčky. Já si nechal kartu aktivovat s automaticky se obnovujícím balíčkem 3GB dat, takže když data došla, stačilo dobít kredit a data běžela dál bez jakéhokoli nastavování.

Kterého operátora zvolit je otázkou, na kterou neumím odpovědět. Já se rozhodl pro nejmladšího 2°, který má ve městech vlastní LTE síť a mimo města roamuje v síti Vodafone na 3G. Nějak mi byla značka subjektivně sympatická a chtěl jsem ji zkusit. Pokrytí mi u všech operátorů přišlo podobné, ceny skoro stejné a slečna ve 2°byla moc milá a ochotná 🙂

Za 3 GB mobilních dat na max. 30 dní jsem platil 50 NZD (760 Kč), což je výrazně lepší než se poléhat na hotelové WiFi. Na druhou stranu to zrovna levná záležitost není, ale 1 GB stál tuším 20 NZD (300 Kč).

 

Mobilní data pro turisty na Zélandu

Nový Zéland je opravdu rozmanitá a krásná země. Ve městech typu Aucklad, Wellington, Christchurch nebo třeba Nelson máte pocit špičkové západní civilizace se vším, co k tomu patří. Přesto je trochu cítit, že ve srovnání se stavem u nás jsou datové služby horší. Nižší rychlosti, menší spolehlivost, často omezený datový přenos. Když jste na západním pobřeží jižního ostrova, tak se vracíte do technologického pravěku a něco jako mobilní LTE síť budete hledat jen velmi těžko. Ale na Zéland se jezdí za úchvatnou přírodou, ne sledovat YouTube 🙂

PS: Chcete vidět moje fotky ze Zélandu? mrkněte na můj Instagram Alisczech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *