Přeskočit na obsah

Jak dostat obraz z Applu do televize?

Celkem často se setkávám s dotazem, jak pohodlně a jednoduše prezentovat fotografie, videa či prezentace na televizi z Macu, iPadu či dokonce iPhonu. Cest je několik a jsou překvapivě jednoduché. Pojďme se na ně podívat.

NEJSNAZŠÍ JE KOUPIT APPLE TV

Z mého pohledu rozhodně nejjednodušší a nejpohodlnější cestou je koupit Apple TV. Jde o malou černou krabičku, kterou HDMI kabelem připojíte k televizi nebo třeba projektoru a ona vám dělá rozhraní mezi Apple zařízeními a televizí. Upřímně řečeno si myslím, že většině uživatelů bohatě stačí starší a levnější Apple TV 3. generace. Nejnovější model přidává pouze aplikace a úložiště, což jsou funkce, které v ČR využijeme zatím mnohem méně než američtí uživatelé.

 

Apple TV 4. generace

 

 

Pokud jde o práci s AppleTV, jsou v principu dvě možnosti. každá má své kouzlo.

Osobně nejčastěji používám zrcadlení obrazu ze zařízení do Apple TV pomocí protokolu AirPlay. Na Macu, iPadu i iPhonu stačí zvolit ikonu AirPlay, Apple TV je automaticky detekována a po vybrání dojde k automatické konfiguraci a propojení. To co děláte na svém zařízení se zrcadlí na televizi. Některé aplikace umějí obraz pro AppleTV upravit a posílat třeba fotky a videa bez ovládacích prvků, ale to je již jen drobný detail. Obraz se přenáší pomocí WiFi, která musí být dostatečně rychlá a stabilní, aby bylo zobrazení plynulé a stabilní. V domácím prostředí či v kancelářích je vše většinou bez problémů. Na veletrzích či velkých akcích bych na AirPlay nespoléhal.

Druhou možností je přistupovat k datům uloženým na iCloudu a prezentovat je přímo pomocí AppleTV. Pokud máte například na iCloudu uloženu knihovnu fotografií nebo máte zakoupený film v iTunesStoru, nepotřebujete propojovat zařízení s Apple TV, ale můžete k obsahu přistupovat přímo z ní. Novější Apple TV 4. generace díky aplikacím umí zobrazovat i obsah z NAS disků či alternativních cloudových úložišť. Tato cesta je často méně náročká na kvalitu připojení a hlavně AppleTV může být připojena do počítačové sítě kabelem, což výrazně eliminuje riziko rušení, zahlcení apod.

 

Apple TV 3. generace

 

PROPOJENÍ KABELEM MEZI APPLE ZAŘÍZENÍM A TELEVIZÍ

Osobně si myslím, že doba přímého propojování kabelem mezi dvěma zařízeními pomalu končí a dříve nebo později budeme vše propojovat bezdrátově. Nicméně stále jsou situace, kdy je kabel jedinou jistotou. Typicky tam, kde je velké množství WiFi sítí, nějaký silný zdroj rušení nebo prostě a jednoduše příliš mnoho lidí na jednom místě s potřebou přenášet data. V takovém případě je potřeba sáhnout po kabelu.

Některé Macbooky mají přímo HDMI konektor, takže stačí jen rozumný HDMI kabel. Nevyplácí se na kabelu příliš šetřit, protože můžete narazit na problémy s konektivitou. Existuje i kabel Belkin 4K Mini DisplayPort / HDMI. U iPhonů či iPadů budete kromě kabelu potřebovat redukci.

 

Redukce pro USB-C

 

REDUKCE PRO MAC I IPAD

V případě iOS zařízení redukci Lightning – HDMI nebo Lightning – VGA. V případě Maců typicky MDA – HDMI nebo TB2/3 – HDMI. Vzhledem k potřebě konverze informací se nedělají přímo kabely, ale jde vždy o kombinaci redukce + standardní HDMI kabel. Opět bych varoval před noname redukcemi, na které nebývá příliš spolehnutí. Kromě Applu kvalitní redukce dělají například Kanex a Belkin.

 

 

 

HUB PRO PŘIPOJENÍ VÍCE ZAŘÍZENÍ

V poslední době se kromě redukcí objevilo i velké množství různých HUBů, které umožňují připojit do jednoho portu více kabelů a udržet tak pořádek, komfort a pohodlí uživatele. V tomto ohledu je portem budoucnosti Thunderbolt3, který umožňuje přes jeden kabel připojit HUB, do kterého připojíte fyzickou počítačovou síť, dva či dokonce 3 monitory, externí disky a všechny další periferie. Na českém trhu najdete HUBy například  od  Kingston, Belkinu či třeba Hyper+. Pořizovací cena je vyšší než u redukce, ale jde o univerzálnější zařízení a HUB je vhodný zejména pro profesionály.

 

Hyper+ HUB

 

ZÁVĚR

Je paradoxem, že některé dnešní 4K a přicházející 5K a 8K televizory mohou sloužit jako náhrada za externí monitor. jemnost obrazu je úchvatná. Otázkou k řešení je většinou nastavení barev, kontrastu a jasu.

 

Chcete se naučit využívat Apple zařízení naplno? Přijďte na naše Apple kurzy nebo si objednejte osobní konzultaci.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *