iPad byl od začátku stavěn jako zcela nové zařízení, které má odstranit řadu problémů a komplikací, které každodenně zažíváme u počítačů. Proto se aplikace pro iPad chovají jinak než ty na počítačích. A hlavně pro něj musejí být uzpůsobeny. Co to znamená v praxi?
<< iPad Only 2020 (7): Klávesnice ano či ne iPad Only (2020) Jak získat aplikace a neprodělat >>
iPad není počítač
Protože iPad má svůj vlastní operační systém (iPadOS) nelze na něm spustit aplikace ani programy napsané pro jiné operační systémy. Takže programy pro Windows, Mac, Android nebo třeba Linux na iPadu nespustíte, pokud jejich autor nepřipravil speciální verzi pro iPad nebo iPhone. Protože iPadu dlouho používali stejný operační systém jako iPhony (iOS), ze kterého iPadOS vyšel, je možné aplikace pro iPhone spustit na iPadu. To je ale jediná výjimka.
Pokud jste se právě vyděsili, že na iPadu nepůjde spustit aplikace, na kterou jste zvyklí, tak vás mohu uklidnit. iOS/iPadOS jsou již deset let nejrychleji se rozvíjející platformou a pro iPad aktuálně existuje víc aplikací než pro Mac. A co je ještě důležitější, na iPadu najdete skoro všechny hlavní aplikace. Například speciální verzi Microsoft Office, Google Apps, Apple iWork, bankovní aplikace, sociální sítě, grafické a video editory a tak by se dalo pokračovat.
Těžké to mají ti uživatelé, kteří potřebují nějaký speciální profesní software. Zde bohužel můžete velice rychle narazit. Někdy je řešením přístup přes webové rozhraní, pokud nějaké existuje. To platí třeba pro firemní a účetní systémy. Jindy jde využít přístupu přes vzdálenou plochu k počítači, ale to je řešení vysloveně nouzové a ne příliš komfortní. Osobně za tímto účelem používám službu Splashtop, ale sáhnout můžete třeba po Team Vieweru nebo Microsoft Remote Desktop klientovi, který je zdarma.
Proč jsou aplikace pro iPad jiné?
Apple, když připravoval celý koncept iPadů se na rozdíl od Microsoftu rozhodl svět tabletů oddělit od světa počítačů. Microsoft se snaží dělat jeden hybridní operační systém a oba světy propojovat, což logicky vede ke kompromisům. Apple se rozhodl pro opačný směr. Počítač má být nástrojem pro komplexní, náročnou nebo specializovanou činnost. tablet naopak pomocníkem pro milovníky jednoduchosti, minimalismu a nenáročnosti. I proto jsou většinou o něco jednodušší a nemusí umět úplně to samé, na co jste byli zvyklí z počítače. Na druhou stranu existují speciální aplikace napsané pouze pro iPad, které jsou skvělé a nabízí víc, než jejich konkurence na počítačích a přesto si zachovali jednoduchost.
Druhým důležitým faktorem je bezpečnost. Celý iPad OS je navržen tak, aby byl maximálně odolný vůči virům, trojským koním a dalším bezpečnostním hrozbám. Proto i aplikace musí být napsané tak, aby v tomto novém bezpečnějším prostředí fungovaly bez problémů. Takže aplikace jsou jiné, ale zase nepotřebujete antivir a nemusíte se bát virů.
Třetím důvodem byla snaha Applu sjednotit a zjednodušit uživatelské rozhraní programů tak, aby bylo snazší se s nimi naučit pracovat a efektivnější je používat. Proto aplikace pro iPad nemohou vypadat stejně jako na počítači. Apple nutí vývojáře upravovat aplikace tak, aby se dobře ovládaly prstem či perem a aby byly uzpůsobeny menším displejům iPadu.
Vše na jednom místě
Velkou změnou proti světu počítačů je fakt, že aplikace se na iPadu instalují z jediného zdroje, kterým je AppStore. Uživatelé si na to již zvykly z iPhonů a přináší to řadu výhod. V první řadě Apple kontroluje všechny aplikace, které tvůrci vkládají do AppStoru, což snižuje jejich chybovost, prakticky eliminuje riziko virů a Apple garantuje zákazníkům funkčnost. Pokud nejste s aplikací z jakéhokoli důvodu spokojeni, Apple vám do 2 týdnů od nákupu vrátí peníze.
Zároveň na většinu aplikací lze použít Rodinné sdílení, díky kterému může jeden nákup sdílet až 6 uživatelů a každý může mít až 5 zařízení. Platba navíc z vaší platební karty odchází Applu nikoli přímo autorovi aplikace, takže se snižuje riziko zneužití platební karty.
V podnikovém prostředí nebo třeba ve školách je možné šířit aplikace i mimo AppStore pomocí speciálních nástrojů, které Apple zpřístupňuje vybraným partnerům. Cílem je, aby speciální aplikace nebyly dostupné veřejně, ale jen uzavřené skupině uživatelů uvnitř organizace.
Existuje i něco, čemu se říká jailbreak. Jde o postup, jak odstranit omezení a ochrany Applu, což kromě jiného umožňuje instalovat aplikace z jakýchkoli zdrojů a většinou tak obejít platbu a aplikaci prostě a jednoduše ukrást. Jailbreak jako takový nelegální není, ale samozřejmě jej vřele NEDOPORUČUJI. Z nejbezpečnějšího zařízení na trhu uděláte zcela nechráněné zařízení a instalací neautorizovaných či ukradených aplikací si doslova říkáte o problémy.
Kde jsou má data?
Poslední obrovskou změnou proti světu klasických počítačů je fakt, že aplikace si standardně ukládají svá data do svého vlastního prostoru. Dá se říct, že data jsou uložena uvnitř aplikací a uživatelé k nim přes aplikace přistupují. Takže můžete zapomenout na Průzkumníky a Finder, dokumenty a data najdete přímo v aplikaci, ve které jste je vytvořili. Má to opět bezpečnostní výhody a zároveň to zjednodušuje vyhledávání souborů a zvyšuje bezpečnost proti chybám samotného uživatele.
Je pravdou, že ne vždy je tento koncept praktický. Proto můžete pro ukládání využívat kromě interního místa v iPadu i kloubová úložiště, kde už můžete se soubory pracovat tak, jak jste zvyklí z počítače. I proto najdete v iPadu aplikaci Soubory, která nahrazuje Finder.
Závěr
iPad není počítač. Opakuji to skoro v každém dílu seriálu a musím to opakovat i zde. Aplikace pro iPad jsou jednodušší, přehlednější a mají méně funkcí, což je dobře. Známé Paretovo pravidlo říká, že 80% uživatelů používá zhruba 20% funkcí. A z toho přesně vyšel Apple. Rozhodl se iPad udělat jednodušší než počítač a donutit i autory aplikací, aby zjednodušili své aplikace. Proto už za ně neplatíme tisíce, ale jen stovky korun a práce s nimi je o tolik zábavnější.
Užitečné odkazy
- Nemáte zkušenosti s iOS/iPadOS? Nabízíme kurz pro začátečníky.
- Chcete přejít z počítače na iPadOS? Nabízíme workshop pro efektivní využití iPadů v práci.
- Potřebujete na iPadu používat MS Office? Pak pro vás máme kurz Office v Apple prostředí.
- Okouzlil vás Apple Pencil? Přijďte na workshop efektivní práce s Pencilem.
- Chcete být v obraze? Předplaťte si nejlepší elektronický Apple magazín s 25% slevou